Oldalak

Karib-tenger térsége - Jóvátételt kérnek Európától a rabszolgaság miatt

Karib-tengeri országok vezetői jóvátételt kérnek a rabszolgatartásért európai országoktól. Az erről szóló, tíz pontból álló tervezetet most fogadták el, és valószínűleg április végén tesznek hivatalos panaszt az illetékes európai kormányzatoknál.

A Karib-tengeri országok vezetői jóvátételt kérnek a korábbi európai rabszolgatartó államoktól - mondta szerdán a Karib-tengeri Országok Közösségének (CARICOM) egyik illetékese.

A szervezet kedden fogadta el a jóvátételről szóló, tíz pontból álló tervezetet a Saint Vincent és Grenadine-szigeteken tartott kétnapos ülésén. Hivatalos panaszt valószínűleg április végén tesznek az illetékes európai kormányzatoknál - mondta Martyn Day, az ügyön dolgozó brit jogász.

A CARICOM úgy véli: az európai kormányzatok felelősek a rabszolgaság intézményesítéséért a térségben és népirtás elkövetéséért, továbbá mintegy száz évig tartó faji szegregációt kényszerítettek a lakosságra, amitől a már felszabadított rabszolgák, valamint a népirtás túlélői egyaránt szenvedtek.

A hivatalos panaszt egészen bizonyosan eljuttatjuk Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia és valószínűleg Svédország, Norvégia és Dánia kormányaihoz - mondta Day. Hozzátette, hogy amennyiben az érintett országok elutasítják a panaszt, a Nemzetközi Bíróság elé viszik az ügyet.

A korábbi európai rabszolgatartó országok eddig "elutasították, hogy elismerjék ezeket a bűncselekményeket, és kárpótolják az áldozatokat és leszármazottjaikat" - olvasható a CARICOM közleményében.

A közösség hivatalos bocsánatkérést vár az egyes európai államoktól, tervezi az érintettek visszatelepítését Afrikába, a karib-szigeteki őslakosok helyzetének előmozdítását és kulturális intézmények pénzügyi támogatását. Emellett a CARICOM a tízpontos tervezet alapján a rabszolgaság által okozott krónikus betegségek és lelki traumák kezeléséért, az azzal összefüggő technológiai és tudományos elmaradottság leküzdéséért, az államadósság csökkentéséért és a nemzetközi hitelek eltörléséért száll síkra.

A karib-tengeri országok lakói mindenesetre vegyes érzelmekkel viseltetnek a tervbe vett jóvátétel iránt: néhányan megkésett igazságszolgáltatást, mások csupán üres követelést látnak benne, amely eltereli a figyelmet a térség társadalmainak valódi problémáiról.

A brit kormány jelezte, hogy tudomása van a most elfogadott dokumentumról. "A rabszolgaság irtózatos volt, és ma is az. Az Egyesült Királyság nyíltan elítéli a rabszolgaságot, és elkötelezett a felszámolása mellett" - mondta egy brit képviselő, de hozzátette, hogy nem a jóvátétel a megoldás. Kifejtette, hogy ehelyett inkább előretekintő, a globális kihívásokra válaszokat adó lépésekre kellene összpontosítani.

A CARICOM konferenciát tervez nyárra Londonba, amelyre meghívja az érintett európai és karibi országokat, hogy megvitathassák a kérdést.

Forrás: Híradó/MTI

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése